Web tasarım

Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarımı

İnternet sitesi yapımı, konusunda son yıllarda en büyük trendlerden birisi responsive olarak karşımıza çıkıyor. Responsive web sitesi tasarımı, mobil uyumlu web sitesi tasarım anlamına geliyor. Araştırmalar tüm dünyada mobil cihazlardan internet kullanımının her geçen gün arttığını gösteriyor. Geçen yıl internet kullanıcılarının %65-70’i internete mobil cihazlardan erişmişler. Akıllı telefon ve tablet sektöründe meydana gelen gelişmeler bu alanda büyük atılımların yapılmasını, tasarımcıların da kendilerini buna göre yönlendirmelerini zorunlu kılıyor. Üstelik akıllı telefon sektöründe yepyeni markalar ve amiral gemisi markalar her yıl benzersiz tasarım ve içeriklerle yeni ürünler ortaya çıkarıyorlar. Bunlardaki teknoloji geliştiği gibi kullanım alışkanlıkları da sürekli değişiyor. Bu, tasarımcılarında da geri kalmamasını, tasarımlarında tıpkı bilgisayarlardaki gibi mobil cihazlardan da web sitelerinin kullanılabilmesini gerektiriyor. Dolayısıyla çağdaş bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız mutlaka sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyor.

Mobil uyumlu web siteleri kullanıcılar açısından çok daha verimli. İnternet kullanıcıları mobil cihazları daha çok parmaklarıyla kontrol edebildikleri ve tüm dünyayı avuçlarına sığdırabildikleri için mobil uyumlu sitelerde de çok daha rahat dolaşabiliyorlar. Üstelik mobil web sitesi tasarımı diğer site tasarımlarından çok daha düşük maliyetli… Eğer sitenizi mobil ve web sitesi olarak ayrı ayrı projelendirirseniz çok daha yüksek bütçeler ayırmanız gerekir. Fakat bir site aynı zamanda mobil uyumlu olarak da tasarlarsanız harcamalarınızı azaltırsınız. 

Mobil web sitesi tasarımı arama motorlarının da tavsiye ettiği bir uygulama. Çünkü onlar da her yerden erişilebilir olmak ve daha fazla kişi tarafından kullanılmak istiyorlar. Dolaysıyla sizin web sitenizin mobil uyumlu olması, arama motorlarının işini kolaylaştırıyor. Size artı değer veriyor ve arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştiriyorlar. Başta Google olma üzere arama motorları mobil uyumu site tasarımlarının yapılmasını öneriyorlar.

Mobil tasarım web sitesi sahiplerine çok büyük avantajlar sağlıyor. Bunlardan bir tanesi her türlü çözünürlüğe uyum sağlayabilmesidir. Tablet, bilgisayar ya da akıllı telefonlardan ulaşmaya çalışın. Bu cihazların çözünürlüğü her ne olursa olsun mobil tasarım rahatlıkla uyum sağlıyor. Zaten HTML kod yazılımı kullanacaksanız aynı kod yazılımıyla mobil uyumlu site de hazırlayabiliyorsunuz. Bazı hazır içerik siteleri aracılığıyla da mobil uyumlu bir web sitesi tasarlayabiliyorsunuz. Uzmanlar, internet dünyasının geleceğini mobil araçlarda görüyorlar. Bu yüzden de mobil uyumlu web tasarımın bir geçici bir popülerliği olmadığını savunuyorlar. Dolayısıyla eğer bir web sitesi tasarımı yaptıracak veya yapacaksanız kesinlikle sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyor. Mobil uyumlu site ile neredeyse bütün internet kullanıcılarına ulaşma fırsatı elde eder, günün her saatinde akıllı telefonunu ellerinin altında bulunduran kullanıcılarla her an iletişim potansiyeli oluşturursunuz.

Web Sitesi Tasarımında Sosyal Medyanın Yeri

Web sitesi tasarımı, görsel ve tasarımsal ilkeler dikkate alınarak hazırlanan ara yüzün oluşturulmasıdır. Bilgisayar kodları ile oluşturulan tasarımlarda her geçen gün sosyal medyanın etkisi de artıyor. Sosyal medya, internet kullanıcıların dijital ortamda yaptıkları sohbetler, paylaşımlar olarak tanımlanabiliyor. İnternet kullanıcılarının kullanım alışkanlıkları aynı zamanda onların hayatını da şekillendiriyor. Bu yüzden de bugün, internet dendiği zaman insanların pek çoğunun aklına ilk gelen sosyal medya oluyor. Operatör şirketlerinin istatistiklerine göre son yıllarda sunulan internet paketlerinin büyük çoğunluğu sosyal medya platformlarında harcanmış. Bu oran her geçen gün de artmaya devam ediyor. Bu artışın pek çok sebebi var. En barizlerinden birisi sosyal medyanın artık her yere girmesi ve insanlar için adeta alternatif bir dünya oluşturması.

Sosyal medyanın bu kadar yaygınlaşmasında sosyal medya platformlarının kendilerini sürekli geliştirmeleri ve sürekli yeniliklerle adeta hayata yön vermeleri de rol oynuyor. Web sitesi tasarımcıları açısından da bir web tasarım yaparken sosyal medya unsurunu göz ardı etmemek kaçınılmaz oluyor. Birçok web tasarımcısı da site tasarlarken sosyal medyanın bırakacağı etkiyi hesaba katarak tasarımını şekillendiriyor. Sosyal medyada kullanılan tasarımlar, renkler, çizgiler, programlamalar, yazı fontları gibi özellikler web tasarımlarında da kendini gösteriyor. Günümüz web tasarım dünyasında sosyal medya eksenli bir çalışma eğilimi göze çarpıyor. Bu yüzden sahip olacağınız sitelerin mutlaka sosyal medya dolaşımına elverişli olması gerekiyor.

Sosyal medya, insanların en fazla birbirleriyle etkileşim kurdukları alan… Arama motorları algoritmalarında da bir web sitesi ne kadar fazla dolaşım halindeyse, kişiler arasında ne kadar fazla bahsi geçiyorsa, yorumlar yapılıp beğenilerde bulunuluyorsa o site o kadar prestijli kabul ediliyor. İnternet ortamında hedef kitlenize sitenizin varlığını, hizmetleriniz bir türlü duyuramazken sosyal medya ile bir anda trend olabiliyorsunuz. Kısa sürede hedeflerinize ulaşabiliyor, ziyaretçi sayınızı çok yukarılara taşıyabiliyorsunuz. Kampanyalarınızı, indirimlerinizi, duyurularınızı çok daha hızlı ve çok daha etkili şekilde iletmek istediğiniz kişilere iletebiliyorsunuz. Bu yüzden web sitesi tasarımında sosyal medya ile uyumlu olmaya, sosyal medya ile köprü oluşturmaya, sitenizde paylaşımların, bilgilerin sosyal medyada paylaşılabilmesine olanak vermelisiniz. Yorum, beğeni, takip gibi ikonlarla sitenizi dolaşıma açmalısınız. Bütün bunları yapmanız sitenizin itibarını arttırır. Kurumsal marka değerinizi yükseltir. Hem sitesine hem de markanıza modern bir hava katar.

İnternet sitesinde para kazanmanın en etkili yollarından birisi reklamladır. Sitenize reklam alarak kazancınızı arttırabilirsiniz. Fakat reklam alabilmek için belli bir kullanıcı potansiyelinizi, belli bir popülerliğinizin olması gerekir. Reklam veren şirketlerin, işletmelerin son yıllardaki reklam politikalarına baktığımızda sosyal medyayı aktif kullanan, sosyal medyayı tasarımının bir parçası yapan siteleri tercih ettiklerini görüyoruz. Tüm bunlar yanında kurumsal sosyal medya hesapları oluşturup sitenizdeki faaliyetleri aynı şekilde sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden kampanyalarınızı, indirimlerinizi, duyurularınızı hem daha aktif bir pazarlama stratejisiyle hem de daha ekonomik şekilde yürütebilirsiniz. Firmamız modern web sitesi tasarımları ile öne çıkmakta, her alanda aktif olabileceğiniz, hedeflerinize en etkili şekilde ulaşabileceğiniz siteleri sizleri için tasarlıyor, fark yaratmanıza aracı oluyoruz.

Web Sitesi Tasarımı Kaç Para?

Web site kurma, maliyeti bir web sitesine sahip olmak isteyenlerin ilk akıllarına gelen konulardan birisidir. Öncelikle web sitesi tasarımı bir proje olup hiçbir projede net maliyeti önceden vermek mümkün değildir. Pek çok parametre web sitesi maliyetini etkiler. Bunlar arasında ilk akla gelenler ana sayfa tasarımı ve animasyon özellikleri, kurumsal bölümü sayfa tasarımı, ürünler bölümü tasarımı ve yazılımı, referanslar bölümü tasarımı ve yazılımı, haberler modülü ve yazılımı, insan kaynakları modülü ve yazılım açıklamasıdır. Yine iletişim bölümü ve içeriği, yabancı dil seçenekleri, site haritası bölümü ve sebep açıklaması, arama modülü, sosyal medya sayfa tasarımları, mail imza tasarımları, Google analytics, domain ve hosting, yıllık bakım, arama motoru optimizasyonu ve teknik şartname, tarayıcılar ile uyumluluk, atacfs (müşteri izleme sistemi), proje yapım şekli ve süreci, proje maliyeti ve ödeme seçenekleri, genel koşullar da web sitesi tasarımı maliyetinin diğer kalemlerini oluşturur.

Web sitesi tasarımı maliyetindeki unsurların her biri güncel fiyat değişimine tabidir. Yine de şunu belirtmek isteriz ki bu alanda bütçeye göre bir tasarım yapılabilir. Sonu ise yoktur. Bazı teknik detaylar ise web sitesi tasarımcısının kontrolünde olmayan konulardır. Bunlar daha çok teknik detaylar olup bir web sitesi için olmazsa olmazlardır. Bunlardan birisi alan adıdır. Alan adı, domain olarak da geçer. “.com, .net, .org, .tr” gibi uzantılar barındırır. Bu uzantılar sizin seçeceğiniz alan adının sonuna gelir ve arama motorlarında sizin seçtiğiniz alan adı ile bu uzantı birlikte çıkar. Bizim önerimiz önceliğinizi .com uzantısından yana olmasıdır. Fakat çoğu kullanıcı .com, .net ve .org uzantılılarının hepsini aynı anda satın alabiliyor. .com daha yaygın ve arama motorlarında da ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen oluyor. Dolaysıyla bulunurluğunuz artmış oluyor.

Web sitesi tasarımında gerekli olan alan adı, çeşitli şirketler tarafından satılıyor. En az bir yıllık, en fazla on yıllık şeklinde satın alınabiliyor. Firmalar arasında aynı uzantılı alan adında dahi kimi zaman devasa fiyat farkları olabiliyor. Bu yüzden mutlaka karşılaştırma yapmanızı öneriyoruz. Godaddy, Google Domain, İHS Telekom, Thrust alan adı için tercih edebileceğiniz satıcılardan sadece bazıları. Satışlar daha çok dolar bazlı yapılıyor. Bu da dolar kurunun değişimine göre ülkemizde alan adının maliyetini değiştiriyor. Şu an için 5-12 dolar arasında fiyatlara alan alı alınabiliyor.

Web tasarım, Bir diğeri sunucular, yani hostingler. Sunucu, sizin bilgilerinizin kesintisiz depolandığı ve arama motorlarında ziyaretçileriniz sizin web sitenizi aradığı anda bilgilere ulaşabildiği yüksek donanımlı bilgisayarlar. Bunlar kiralanıyor ve çoğu zaman yıllık belli bir depolama alanı olarak sizlere sunuluyor. Hosting kiralayan da pek çok şirket var ve fiyat, hostinglerde hem daha yüksek hem daha karmaşık. Bazı şirketler “sınırsız sunucu” gibi adlarla satış yapıyor; fakat belli bir ziyaretçi kotasına ulaştığınızda servis devre dışı kalıyor. Bu da dolandırılmanıza sebep oluyor. Bu yüzden hosting seçiminde çok dikkatli olunmalı, bütün detaylar ve anlama şartları incelenmeli, mümkünse bir uzmandan yardım alınmalı. Turhost Hosting, İHS Telekom Hosting, Digitalocean, Alastyr Hosting gibi şirketler farklı paketler halinde ve farklı süreliğine hosting satışı yapıyorlar. Paket içeriklerine göre maliyet değişiyor. Yine bireysel ve kurumsal olarak da hostingler ayrılıyor. Kurumsal hostinglerin fiyatı bireysellere göre biraz daha yüksek oluyor. Her hosting paketinde aylık trafik miktarı, disk alanı, kaç alan adı ile kullanılabileceği, kaç tane e-posta ile eşleştirme yapılabileceği, kurulum hizmetleri, alan adının tanımlanması, aktivasyon detayları gibi ayrıntılar yer alıyor. İçeriğe göre değişen fiyatlar şu an için 5-650 dolar arasında değişiyor.

Domain ve hosting web sitesi tasarımının teknik detaylarını barındırıyor. Bunların ikisi de olmadan site kurulumu yapılamıyor. Sitenizin türü de web sitesi tasarımı maliyetini belirliyor. E-ticaret siteleri gibi siteler daha maliyetli olurken blog tarzı siteler daha uyguna yapılabiliyor. Projenin detaylarına göre fiyatlandırma yapılabiliyor. Kimi zaman hazır tasarım siteleri üzerinden web sitesi tasarımı yaptırmayı tercih edenler de oluyor. Bunların fiyatları özel tasarım sitelere göre daha uygun oluyor. Fakat uzun soluklu, projenize güvendiğiniz bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız en ideali tasarım bütçenizi mümkün olan en yükseğe çekmenizi, kodlamadan yazılıma, içerikten görselliğe kadar her detayı özel olarak yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bizler her ihtiyaca özel, profesyonel web sitesi tasarımı yaparken kaliteden taviz vermediğimiz gibi daima taban fiyat teklifleri sunuyoruz. Kampanya ve indirimli fiyatlarımız ile en ekonomik maliyetlere, ihtiyacınız olan web sitesine sahip olmanızı sağlıyoruz.

 

Tags :

Author : kurumsaladmin

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on <a href="/wp-admin/profile.php">Admin > Users > Your Profile > Biographical Info</a> page."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.